Domain - Hosting - SSL

Domain - Hosting - SSL

Domain-Hosting-SSL

Domain Nedir?

Domain (alan adı); hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir. Siteniz için seçtiğiniz ismin .com, .com.tr, .net gibi bir uzantıyla kullanılan haline alan adı ya da domain denmektedir.

Domain işletmelerin dijital varlığının bel kemiğidir.

Domain için yapılabilecek en doğru tanımlardan biri de “sitenizin adı ve adresi” şeklinde yapılan tanımdır. Çünkü kullanıcılar sitenize alan adınızı kullanarak ulaşır. Domain yani alan adınız; dijital dünyada nasıl aranacağınızı ya da nasıl bulunacağınızı doğrudan etkiler. Hakkınızdaki ilk izlenimi sunacağı için mutlaka zaman ayırarak, üstünde düşünülerek, özenle seçilmesi gerekir.

Hosting Nedir?

Hosting; kişi ve işletmelere ait web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanıyan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Hazırlanan web sayfaları, kontrol panel üzerinden çeşitli dosya transfer yazılımları ile bu gelişmiş web sunuculara yüklenir, domain tanımlamaları yapılır ve yayına hazır hale getirilir. Bu hizmetin bir diğer adı da barındırma hizmetidir.

Hosting web sitenizin 7/24 saat erişilebilir olmasını sağlar.

Bir web sitesi için domain satın almak tek başına yeterli değildir. Web sitesinin kesintisiz olarak internet ortamında yayında kalabilmesi için dosyaların güçlü bir sunucuda barındırma hizmetine ihtiyacı vardır. Hosting hizmeti sayesinde web siteleriniz dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir.

SSL Serfikası Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür.

SSL sertifikaları, hiç bir zaman web sitenizin güvenliğini sağlamaz.

SSL sertifikaları, Google’ın güvenli internet kullanımını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği algoritmalar sonucunda, internet sitelerinin Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlamaktadır. Google eskiden güvenli olan web siteleri üzerinde düzenlemeler yapar ve bu siteler üzerinden işaretler verirdi. Fakat artık bunu yapmak yerine güvenilir olmayan web sitelerini hedef alıyor ve SSL sertifikasına sahip olmayan web siteleri için “güvenli değil” uyarısını adres çubuklarına ekliyor.

Copyright © 2015 - 2024 Dijital Çözüm Tüm Hakları Saklıdır. Developed by Dijital Çözüm